Na 6 Maanden Duidelijkheid Is Het Afwachten Weer Begonnen! 

Ivo Erens - 21 juli 2025 -

De Europese Commissie heeft geluisterd naar de industrie en na nog geen 6 maanden zijn er nieuwe voorstellen om de laatste aanpassingen aan de CLP wetgevingen weer terug te draaien.  

De Europese Commissie heeft in het kader van het ACTION PLAN FOR THE CHEMICALS INDUSTRY, meerdere voorstellen gedaan om de chemische industrie te versterken.  

Wat Ligt Er Op Tafel? 

Het 6de OMNIBUS pakket is hier ook onderdeel van en bevat o.a. de volgende voorstellen:  

Uitstel van enkele bepaalde deadlines die met de laatste revisie van CLP van toepassing waren. 

CLP-verplichting Oorspronkelijke datum Voorgestelde datum 
Labelling eisen & format 1 Jan 2027 1 Jan 2028 
Label updates 1 Jul 2026 1 Jan 2028 
Digital-only informatie (uitbreiding) 1 Jul 2026 36 mnd  (na inwerkingtreding) 
Reclame & verkoop op afstand 1 Jul 2026 1 Jan 2028 

Versimpeling van CLP & cosmetica regelgeving.  

  • Eisen voor het etiket; Het terugdraaien van de eisen voor het etiket die met de laatste revisie in 2024 waren veranderd. Feitelijk het terug gaan naar de situatie voor de revisie. 
  • Eisen voor reclame Wel wijzen op het lezen van het etiket maar niet meer het voorzien van alle gevareninformatie en enkel voor verkoop aan consumenten. Reclame voor professionele gebruikers is geregeld via REACH en het ViB. 
  • Kleine verpakkingen; Meer uitzonderingen voor kleine verpakkingen om de leesbaarheid van het etiket te bevorderen. 
  • Digitaal Label; Meer mogelijkheden voor het gebruik van digitale etiketten. 

De Kleine Lettertjes 

Hoewel de intentie er is om de revisie uit 2024 volledig terug te draaien wat betreft de eisen aan het etiket wordt er ook voorgesteld om de guidance beter en duidelijker te maken op het gebied van leesbaarheid.  

Additioneel wordt er ook voorgesteld om de lettergrootte gelijk te trekken met de voedselwetgeving. Dit zou betekenen dat toch de 1,2mm x-hoogte standaard wordt met een mogelijkheid voor 0,9mm als het label te klein blijkt te zijn.  

Het is dus mogelijk dat er in de toekomstige guidance een grootte van de letters wordt geadviseerd en dus via een omweg toch min of meer verplicht wordt.  

Hoe Nu Verder? 

Hoewel het voorstel voor veel bedrijven als een verademing zal voelen, is het belangrijk te benadrukken dat de wetgeving nog niet definitief is vastgesteld. Het zal eerst nog door het Europese parlement goedgekeurd moeten worden en dat is nog geen gelopen race. Er namelijk veel weerstand tegen deze voorstellen in het Parlement en bij sommige lidstaten. 

We’ll keep you posted!